Mıcır Taşı

Mıcır taşı denilen kayaç malzeme 5mm-38mm elek aralığındaki bir mineral kütlesidir. Çıkarıldığı bölge mıcırı etkiler. Buna göre bazalt, kalker (kireçtaşı) ve diğer kayaçlar olabilir. Mıcır esasında bir mineral kütlesidir.

Mıcır; kum, çakıl ve kırılmış malzemeler için kullanılan endüstriyel bir terim olarak da kullanılmaktadır. İnşaat uygulamalarında hacim ve aşınma direnci sağlamak için kullanılır.

Mıcırlar boyutlarına göre ayrılmaktadır. Bu nedenle mıcır numarası denilen ayırt edici değerlere dikkat edilmeli ve bu değerlere uygun kullanılmalıdır. Mıcır taşının boyutları iş maliyeti ve işin alanına göre değişmektedir. Bu nedenle mıcırlar numaralara ayrılmıştır. Mıcır taşının numarası işe uygun kullanılmadığında işte sorunlar ortaya çıkar ve beklenen sonuç elde edilemez.  Bu nedenle hangi mıcır nerde kullanılır iyi bilmek gerekir.

Mıcır Taşının Kullanım Alanları

Mıcır taşının kullanım alanlarına bakıldığında ilk sıralarda inşaat sektörü göze çarpar. Yer ve bölgesel değişiklikler mıcır taşını etkileyeceği için kullanım alanlarına dikkat edilmelidir. Mıcırda uygun cinsi seçmek önemlidir. Bunun için yapılacak ilk iş ihtiyaca göre maliyeti ve kabul kriterlerini belirlemektir.

Mıcır taşının kullanım alanları olarak beton üretimi, asfalt, dolgu, drenaj çalışmaları, çevre düzenlemeleri, peyzaj işleri ve sosyal park alanlarına kadar pek çok alan sıralanabilir.

Mıcır taşı karayollarında önlem olarak da kullanılmaktadır. Mıcırların sıkıştırılmamış olarak yollarda kullanıldığı durumlarda yüksek hızda araç kontrolünü zorlaştırdığından mecburi bir yavaşlama sağlamaktadır. Ancak ani ivmelenmelerde ve manevralarda araç hâkimiyetinin kaybedilmesine neden olduğu için genel olarak geçici çözümlerde kullanılır.

Beton bileşenlerinin büyük bir çoğunluğunu mıcırlar oluşturmaktadır. Betonun dayanıklılığı konusunda mıcır taşı önemli bir etkiye sahiptir.

Mıcır taşının boyutları ise şu şekildedir:

  • 1 numara mıcır: 5 -12 mm
  • 2 numara mıcır: 12-22 mm
  • 3 numara mıcır: 22-32 mm
  • 4 numara mıcır: 32-38 mm

 

1 Kamyon Mıcır Fiyatı Ankara Nallıhan

Mıcır fiyatları mıcır taşının yapısına göre değişmektedir. Kullanılacak alan ve yapı malzemesi fiyatın değişmesine sebep olmaktadır. Maliyet açısından zarara uğramamak adına bölgenin yapısı iyi bilinmelidir. Mesela iş yapılan bölgede bazalt bulunmadığı halde yapı malzemesi olarak bazalt kullanılmak istenirse nakliye giderleri artar ve iş sahibine ekstra maliyet ortaya çıkar. Böyle bir durumda kalmamak için hem bölge hem yapı malzemesi iyi değerlendirilmeli veya ortaya çıkabilecek ekstra maliyetler göz önünde bulundurulmalıdır.