1 Kamyon Kum Fiyatı

1 Kamyon Kum Fiyatı çeşitli değişkenler baz alındığında oldukça değişkenlik gösterebilmektedir. Bu değişkenliğin temel sebebi ise sürekli dolar kurunun artması ve buna temelli olarak da piyasaların bundan etkilenip birçok ürüne zam gelmesinden dolayıdır. Bu bağlamda inşaat sektörünün içerisinde kum hesapları metreküp olarak yapılıyor olsa da aslında kamyon hesabı çok daha makul ve mantıklı bir hesaplama yöntemidir. İnşaat sektörünün gelişmesiyle birlikte de 1 kamyon kumun kaç TL’ye geldiği çok büyük merak konusu haline gelmiştir. Günümüzde 1 kamyon kum ortalama 18 metreküplük bir miktara denk gelmektedir. Bu miktarda yaklaşık olarak 28 ton gibi bir sayıyla karşımıza çıkmaktadır. Ortalama bir metreküp fiyatı düşünür ve buna göre bir hesaplama yaparsak, 1 kamyon sıva kumu yaklaşık 1600 TL ila 1700 TL arasında bir fiyata karşılık gelecektir.

İnşaat Kumu Çeşitleri Nelerdir?

1 Kamyon Kum Fiyatı incelendiği zaman bunların çeşitleri de göz önüne alınmalıdır. İnşaat kumu çeşitlerine bakacak olursak:

  • 0 – 3 mm kum, elenmiş ve yıkanmış kum olarak karşımıza çıkmaktadır. Şap ve sıva kumu yapımında da kullanıldığı sıkça görülmektedir.
  • 0 – 1 mm kum, elenmiş ve yıkanmış kumdur. Genel olarak beton kumu amacıyla kullanıldığı görülmektedir.
  • 0 – 5 mm kum, bu kum da yıkanmış ve elenmiştir. Beton yapımında kullanılan bir kum olarak dikkat çekmektedir.
  • 0 – 3 mm kırmataş kum, taşın kırılması ile elde edilen kumdur. Peyzaj işlerinde ağırlıklı olarak kullanılır.
  • ByPass, kırmataşın kırılması sonucunda dışarıya çıkan kirli ve ince yapıdaki toz malzemeler olarak nitelendirilmektedir. Dolgu işlemlerinde kullanılması yaygın olarak görülür.
  • Moloz, iri yapılı taş demek en doğru tanım olacaktır. ByPass gibi dolgun işlemlerinden kullanılması oldukça yaygındır.

İnşaat kumu çeşitlerini ve açıklamalarını bu şekilde yapmak oldukça doğru olacaktır.

Torbalı Kum Nedir?

1 Kamyon Kum Fiyatları, konusunda bir diğer önemli husus ise kuşkusuz torbalı kumun ne olduğudur Nedenine bakacak olursak, bazı şirketler kullanıcı memnuniyeti açısından kamyon ile sattıkları kumu torbalayıp kamyona yüklemektedir. Bu sebepten ötürü torbalı kumun ne olduğu oldukça önem arz etmektedir. Herhangi bir yerde inşaat yapılırken kamyon ile gelen kumu bir bölgede istiflemek oldukça zordur. İnşaat alanı dışına istiflendiği takdirde hem görüntü kirliliği hem de çevre kirliliği oluşturacağı bilinen bir gerçektir. İnşaat sahasının içine istiflenirse de alan yetmeyeceğinden torbalı kum almak oldukça mantıklıdır.