4 numara mıcır 32 – 38 milimetre arasında boyuta sahip olan taşlara verilen isimdir. Agrega kategorisinde yer alan taş cinsidir. İri agrega kategorisinde yer almaktadır. Doğal kalker taşları ile üretilmektedir. Fiziksel özellikleri ile kimyasal özellikleri kayaçların türüne göre farklılık göstermektedir.

4 Numara Mıcır Üretim Yöntemi Nasıldır?

4 numara mıcır üretim yöntemi için taş ocakları kullanılmaktadır. Taş ocaklarında açık işletme bulunur, açık işletme sayesinde mıcır üretimi gerçekleşmektedir. Gravok taş üzerinde bulunan malzemedir. Bu gravok hafriyat edildikten sonra delici makine ile 12 ile 15 metre aralığında delikler bulunur. Bu delikler;

  • Emulite dinamit
  • Gecikmeli kapsül
  • Anfo

Kullanımı ile patlatılmaktadır. Patlamadan sonra elde edilen malzemeler iş makineleri aracılığı ile kırma eleme tesislerine taşınmak için kamyona yüklenirler. Kırma eleme tesislerinde malzemeler bu sistemden geçmektedir. Sitemden geçtikten sonra taşlar sınıflandırılır. Sınıflandırma boyutlara göre yapılmaktadır. 32 – 38 milimetre boyutunda olan mıcırlar 4 numara mıcır kategorisine girmektedir.

4 Numara Mıcır Kullanım Alanları Nelerdir?

4 numara mıcır kullanım alanları şu şekilde listelenebilir;

  • Zemin iyileştirme
  • Yol
  • Drenaj mıcırı
  • Tali yol
  • Çevre düzenleme

Genel olarak mıcır kullanım alanları beton yapımında kullanılmaktadır. Ayrıca çokça kullanılan bir başka alanı da peyzajdır. Peyzajlar bahçe düzeni için çok etkili düzenlemelerdir. Mıcır taşları da peyzajlar için oldukça etkilidir. Çoğu yerde kullanılmaktadır. Bitkilerin çevrelerinde, yol şeritlerinin çizimlerinde, havuzların etrafında… gibi daha pek çok alanda mıcır kullanımı görülebilir.

Mıcırda Uygun Cinsin Seçilme Taktikleri

Mıcır taşlarının yapısı çıkarıldığı alana göre değişmektedir. Bu malzeme bazalt ve diğer kayaçların yapılarında bulunabilmektedir. Mıcırda uygun cinsin seçilme işlemi için öncelikle ihtiyaç belirlenmelidir. Daha sonra maliyeti oluşturulmalı ve kabul kriterleri değerlendirilmelidir. Mesela iş yapılan alanda bazalt bulunmaması durumunda bazalt kullanılmak istenirse nakliye gideri yükselecektir. Bu da ekstra bir masraf çıkartmış olacaktır. Bu durumda malzeme seçmesi ve değerlendirilmesi minimum sınırlara bağlı yapılmalıdır. Eğer bu şekilde seçim yapmak istenmiyorsa bu durumda ekstra çıkacak olan masraflar göz önüne alınmalıdır.

Mıcır Fiyatları

Mıcır fiyatları numaralara göre değişiklik göstermektedir. Mıcır fiyatları ton başına belirlenmektedir. Alınacak olan firmada 1 ton mıcır fiyatı belirlenir ve kaç ton isteniyorsa fiyat onun üzerinden hesaplanır. Mıcır fiyatlarına mıcırın üretilmiş olduğu alan etki etmektedir. Mıcırın hangi çeşitte olduğu, hangi taştan üretiminin sağlandığı mıcır fiyatlarına yansımaktadır.