1 Metreküp Kum Fiyatı

1 Metreküp Kum Fiyatı, inşaat sektöründe iş yapan firmalar açısından oldukça önemlidir. Bunların yanında basit işlerde dahi olsa kum kullanacak olan kişiler için de kumun metreküp fiyatı önemlidir. Çünkü insanlar bu fiyatlara göre kendi bütçelerini ayarlamakta ve satın almaktadırlar. Bu sebepten ötürü insanların doğru bilgilenmesi oldukça önem arz etmektedir. Piyasanın çok fazla dalgalanmalar yaşamasından kaynaklı olarak son zamanlarda oldukça fazla miktarda artışa geçen kum fiyatlarında son durum, en basit, beton yapımında kullanılan normal kumun metreküp fiyatı 55 TL gibi bir fiyat ile karşımıza çıkmaktadır. Elbette birçok türe ve çeşide ayrılan kumun, farklı türleri daha farklı fiyatlar sunmaktadır. Bunun dışında satan firmadan firmaya da değişebilen fiyatlar mevcuttur. Ancak bizim vermiş olduğumu 55 TL’lik fiyat tamamen piyasanın ortalamasında yer alan bir fiyattır.

İnşaat Kumu Hangi Alanlarda Kullanılmaktadır?

1 Metreküp Kum Fiyatımerak edilen inşaat kumunun aynı zamanda hangi alanlarda kullanıldığı da oldukça büyük merak konusu olmuştur. Bu kullanım alanlarına bakacak olursak:

  • Döküm Endüstrisinde metal dökümleri yapılırken kum kullanılmaktadır.
  • Yapı Endüstrisinde fayans ve seramik yapıştırıcılarının üretiminde kumdan yararlanılmaktadır.
  • Boru İmalatında borunun dış yüzeyinin güçlendirilmesi için kum kullanılır
  • Arıtma Tesislerinde suların filtreleme sistemleri için kullanılmaktadır.
  • Yüzey temizleme sistemlerinden paslı metal yüzeylerin temizlenmesi açısından kum kullanımı oldukça önemlidir.
  • Tekstil konusunda çeşitli kumaşların ve kotların yapımında kumlama tekniğinden faydalanılmaktadır.
  • Cam yapımında veya süslenmesine püskürtme sistemine dayalı kumlama yöntemi kullanılmaktadır.
  • Patinaj kumu ise kar yağdığında oluşabilecek buzlanmaların önüne geçmek amacıyla tramvay ve tren sistemlerinde ayrıca ray sitemlerinde kullanılmaktadır.
  • Çeşitli spor alanlarının yapımında( Halı saha, golf sahası, at yarışı pistleri vb.) kum kullanılmaktadır.
  • Kimya sektörünün hemen hemen her dalında kumdan yararlanılmaktadır.

Kumun kullanım alanları bu şekilde özetlenebilir. Görüldüğü gibi kumun birçok farklı ve önemli kullanım alanları mevcuttur.

İnşaat Kumunun Önemi Nedir?

1 Metreküp Kum Fiyatıiçin inşaat kumunun ne olduğu bilgisi oldukça önemlidir. Kum dediğimiz unsur, en küçük agrega olarak geçmektedir. En fazla 4 mm boyutuna kadar çıkabilecek küçük yapılardan oluşmaktadır. Bununla birlikte kum, inşaat sektörü ve bunun dışında yer alan hayatın her alanında kullanılabilen bir malzeme olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sebepten ötürü kumun önemi hayatımızda oldukça fazladır. Oturduğumuz evlerin temelini oluşturan ve bununla birlikte evin içinde çoğu şeyde etkisi olan bir malzeme denebilir.