03 Milimetre Kum

0 3 milimetre aralığında elenmiş ve yıkanmış doğal kumdur. İçerisinde kil barındırmamaktadır. Özgül ağırlığı oldukça hafiftir. Hafif olmasından kaynaklı şap için kullanılmaktadır. Şap için kullanıldığında çatlama ya da patlama gibi bir problem ile kullanıcılar karşı karşıya kalmaz.

Doğal agrega sınıfına giren kumlar, çevresel nedenler sebebi ve zamanın etkisi ile kayaların, taşların parçalanarak sürüklenmesi ve ufalanmasından meydana gelmişlerdir. Oluşumu bu şekilde olduğundan dolayı en dayanıklı ve en sağlam minerallerin kumlarda olduğu bilinmektedir. Irmak, çay, dere vb. su akıntılarının bıraktıkları dere kumu ismini almış çeşit ya da buz kütlelerinin sürüklediği ve yığdığı kum yataklarından çıkartılmaktadır. 0 – 3 milimetre kum tuğla örmede ve kaba sıva yapımında oldukça fazla kullanılmaktadır.

0 – 3 Milimetre Kum Nedir?

0 – 3 milimetre kum doğal ham maddenin yıkanması ve elenmesi ile elde edilen kumların boyutlarına göre sınıflandırıldığında 0 – 3 milimetre aralığında kalan malzemedir. Bu kum genel olarak tuğla örmede ve sıva aşamalarında kullanım için tercih edilmektedir. Sıva aşamaları için kullanılan iki çeşit 0 – 3 milimetre kum bulunmaktadır. Bu kumların isimleri;

  • Sarı sıva kumu
  • Siyah şap kumu

Şeklindedir. 0 – 3 milimetre kum ince kum olarak da bilinmektedir. Kullanımı oldukça fazla ve dayanıklı bir kumdur. Dayanıklı olmasının en temel sebebi ise tamamen doğal olup içerisinde yer alan mineral sayısının fazla olmasıdır.

Sarı Sıva Kumu Nedir?

Sarı sıva kumu Kırıkkale ile Kızılırmak çevresinde üretilmektedir. 0 – 3 milimetre kum sınıflandırmasının bir çeşididir. Sıva yapma ve tuğla döşeme aşamalarını kolaylaştırmak için daha inceli bir yapıya sahip olan sarı sıva kumu olarak bilinir.

Siyah Şap Kumu Nedir?

Siyah şap kumu 0 – 3 milimetre kum sınıflandırmasının bir çeşididir. Üretim esnasında kullanılan ham maddenin doğal jeolojik yapısı vardır. Bu doğal yapıdan kaynaklı temiz, içerisinde kil barındırmayan ve kısmen dişli yapıya sahip olan kum çeşididir. Siyah şap kumuna ait bazı özellikler vardır. Bu özellikleri ise şu şekildedir;

  • Özgül ağırlığı hafiftir.
  • Maliyeti düşüktür.
  • Makinelerin daha yüksek katlara kolay bir şekilde basabilmesini sağlamaktadır.

Avantaj sınıfında değerlendirme alan özellikleri ile kullanan kişileri oldukça memnun edebilmektedir. Bununla birlikte siyah şap kumu ile atılacak olan şaplar çatlama ya da patlama gibi problemler ile asla karşılaşmaz.

0 – 3 Milimetre Kum Fiyatları

0 – 3 milimetre kum fiyatları değişiklik göstermektedir. Bu değişikliğin temel sebebi sektörlerden kaynaklanmaktadır. Her firma kendine kum alabileceği bir tesis belirler. Eğer tesis kum için çıkartılırken sistemlerden geçirirken fazla masraf yapmışsa bu durumda kum fiyatları da etkilenecek ve direkt fazla olacaktır. Eğer tesis normal standart içerisinde işini yaptıysa bu durumda genel piyasa değerine göre kum fiyatları belirlenecektir. 0 – 3 milimetre kumlar ince kum olmasından kaynaklı maliyeti diğer kumlara nazaran düşüktür. Maliyetinin düşük olmasının bir başka sebebi de eleme ve yıkama tesislerinden geçerken ya da çıkartılırken gayet kolay bir şekilde ekstra bir işlem uygulamadan bu kumun ayırt edilebilmesidir.

Özellikle sıva yapımında kullanılan bu kum çeşidi  inşaat sektörü gibi bir alana hizmet vermesine rağmen maliyeti yüksek değildir. Eğer ince kum almak istiyorsanız çok derin bir araştırma yapmanız tavsiye edilir. Çevrenizde olan firmalara gidip birebir konuşup 0 – 3 milimetre kum fiyatları hakkında bilgi almanız sizin için en sağlıklı sonuç olacaktır. Aldığınız cevaptan sonra bütçenize uygun olarak seçtiğiniz firmadan kumunuzu alabilirsiniz.

Kum Çeşitleri, Kum Fiyatlarını Etkiler Mi?

Kum çeşitleri kum fiyatları üzerinde etki gösterebilir. Öncelikle kum çeşitleri ayırt edilirken boyutsal olarak sınıflandırıldığı bilinmelidir. Kum ocaklarından çıkartılan kumlar araçlarla kum eleme tesislerine geldikten sonra burada ham madde boyut sınıflandırılması yapılır. Daha sonrada kum çeşitleri oluşmuş olur. Kum ocaklarında çıkartılırken maliyeti fazla olan çeşidin doğal olarak satışı da fazla olacaktır. Bu da kum fiyatları olarak karşımıza çıkmaktadır. Zahmetsiz olan kumlar genelde ince kum çeşididir. 0 – 3 milimetre kum fiyatları 5 – 15 milimetre kum fiyatlarına göre daha uygundur. Çünkü bu kumun üretim aşaması daha az maliyet taşımaktadır.  Yani kum çeşitlerine göre kum fiyatları değişiklik göstermektedir.

Kum Çeşitleri Nelerdir?

Kum çeşitleri kum yıkama eleme tesislerinde ham madde boyutuna göre sınıflara ayrılmaktadır demiştik. Peki bu boyutlar ne kadardır?

  • 0 – 1 mm kum. Mil kumu olarak adlandırılmıştır.
  • 0 – 2 mm kum. İnce sıva kumu olarak adandırılmıştır.
  • 0 – 3 mm kum. Kaba sıva kumu olarak adlandırılmıştır.
  • 0 – 4 mm kum. Kaba sıva kumu olarak adlandırılmıştır.
  • 0 – 5 mm kum. Hem şap kumu hem de beton kumu olarak adlandırılmıştır.

Ek bilgi olarak 0 – 25 milimetre beton agregası olarak adlandırılmaktadır. Kum fiyatları sınıflandırması yapılırken boyutlar bu şekilde ölçülüp kategori buna göre belirlenmektedir.